czwartek, 5 marca 2009

Nelli Rokita ma Srebrne Usta

- Panie premierze, stoi pan w rozkroku! – tak powiedziała Nelli Rokita do Donalda Tuska i została okrzyknięta mówczynią doskonałą 2008 roku. Radiowa Trójka przyznała jej Srebrne Usta.

Nelli broni, Nelli radzi, Nelli nigdy cię nie zdradzi! I waleczność pani Rokity została doceniona. Słuchacze III Programu Polskiego Radia zdecydowali, że Nelly jest najbardziej zaskakującym, bulwersującym i zabawnym fonicznie polskim politykiem (polityczką?). To nie dziwi, bo jej polszczyzna nie zna granic – jest z pochodzenia Niemką, a po polsku mówi z rosyjskim akcentem.Wszyscy znają Nelli. A czy znał ją Mark Twain? Chyba tak, bo powiedział, że kobieta potrafi stworzyć z niczego kapelusz, sałatkę i scenę małżeńską. Nelli kapelusz ma i sałatkę też na pewno kiedyś przygotowała. Ale co ze sceną małżeńską?

Rzecz wydarzyła się w samolocie na początku lutego. Państwo Rokita – oboje w zimowych płaszczach i kapeluszach – zamierzali lecieć z Monachium do Krakowa. Nelli nic się nie stało, ale Jan Maria Rokita zamiast do Polski, trafił na komisariat. - Policjanci w kajdanach wywlekli mnie z samolotu! – mówił. - Obrażali, szydzili i straszyli, że wsadzą mnie do więzienia.

Ten incydent miał swoje źródło w obawie Jana Rokity o pogniecenie kapelusza. Taki wniosek można wysnuć właśnie z wypowiedzi Nelli. Stwierdziła w jednym z wywiadów, że stewardesa przeniosła nie tylko płaszcze, ale i kapelusze! Prawda. Stewardesa przeniosła i płaszcze, i kapelusze z klasy biznes do schowka klasy ekonomicznej. Bo skoro leci się na tańszych biletach, z droższych wieszaków korzystać nie wolno (moje tłumaczenie regulaminu Lufthansy).

Czy walkę o dobre imię kapelusza męża można nazwać sceną małżeńską?

Inaczej - Nelli powinna wytłumaczyć stewardesie (a zna przecież w przeciwieństwie do męża język niemiecki), że kapelusz ma prawa, a Lufthansa obowiązki.

Czy - gdyby Nelli weszła w dyskurs ze stewardesą – byłaby to scena małżeńska?

Jedno jest pewne - mąż Rokita w samolocie przeżył szok. Ale jako że muzyka łagodzi obyczaje, na koniec proponuję piosenkę. Śpiewa oczywiście Rokita, Nelli Rokita. Śpiewa, bo ma Srebrne Usta.W plebiscycie Trójki drugą nagrodę otrzymał poseł Tadeusz Cymański za zadane z trybuny sejmowej pytanie: - Dlaczego naciski, naciski, a przecieki, dlaczego przecieków nie ma badanych?

Trzecie miejsce przypadło Elżbiecie Kruk za wypowiedź: - Ja potrafię pracować dobrze, potrafię coś tam coś tam, proszę mnie zbadać alkomatem!

1 komentarz:

  1. EEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE

    OdpowiedzUsuń