poniedziałek, 4 maja 2009

Jak odchudzić swojego zwierzaka?

Uwaga, niech spada waga! — Zwierzak często waży o połowę więcej, niż powinien. To straszne! — twierdzi weterynarz Mirosław Obijalski i radzi, jak zadbać o właściwą wagę czworonoga. Ważą się więc losy psów i kotów.

Zwierzak powinien zdrowo wyglądać, a nie tylko zdrowo jeść. Ale niestety — Polacy dopieszczają swoich czworonożnych ulubieńców. A to smakołyk, a to paróweczka, a czekoladka. A zwierzak jest jak odkurzacz — z tą tylko różnicą, że wszystkie „śmieci” idą mu w boczki.

Poszłam do Mirosława Obijalskiego, by doradził, jak dbać o zwierzaki — by przypominały siebie, a nie chodzący kwadracik. Weterynarz ten leczy mojego wiecznie zadowolonego psa, Figę. Pies pod jego okiem ma się nieźle — żywe oczy, wciąż ruszający się ogonek. Lekarz zajrzał do swojego komputera, zmrużył brew i pyta:

— To pani z tym pieskiem do mnie przychodzi?
— Nie, tata...
— A ten piesek jeszcze żyje?

Ręce mi opadły. Ależ żyje! Na ryby jeździ, na grzyby. Szczeka na księżyc, na słońce, na wróbla i kota. Śpi chętnie, jeszcze chętniej je...

Dlaczego nasze zwierzaki są takie okrąglutkie?
— Z winy właścicieli oczywiście. Rzadko przyczyną otyłości jest patologia. Ludzie po prostu przekarmiają zwierzęta albo stosują im nieprawidłową dietę. A skłonność do tycia mają zwierzaki po operacjach sterylizacji i kastracji. Takim zwierzakom trzeba serwować specjalną karmę. Ale też trzeba uważać! Sama karma sprawy nie załatwi. Może powiem tak — przychodzi kobieta do lekarza, bierze tabletki na odchudzanie, ale nie widać efektów. Ma pretensje. Lekarz pyta: a ile pani tych tabletek je? A ona: tyle, aż się najem. Tak samo jest z pieskami i kotkami. Trzeba je karmić, ale z głową. Trzeba dawać dawki dopasowane do gabarytów zwierzęcia. I trzeba być w tym konsekwentnym.

Ale jak być konsekwentnym, gdy pies patrzy w oczy?
— Tak właśnie mówią właściciele zwierząt. Siedzą na kanapie, podjadają chipsy, paluszki i częstują tymi smakołykami zwierzaka. A ten bierze i ciągle patrzy w oczy. Nie wolno karmić zwierząt z ręki! Pupile takie karmienie traktują jako nagrodę, więc się nie dziwmy, że zwierzak prosi. I potem idzie mu w boczki. A zwierzę powinno wyglądać jak zwierzę. Pies powinien mieć widoczną talię, a niektóre rasy nawet żeberka.

Jak otyłość wpływa na zdrowie zwierząt?

— Tak samo, jak na nasze zdrowie. Czy przyjemnie chodzi się z dwudziestokilowym plecakiem? Człowiek bagaż zdejmie, a zwierzak dźwiga go przez całe życie. Nadwaga szkodzi stawom kończyn i kręgosłupowi. Ale cierpi też otłuszczona wątroba, serce i nerki. Można sobie wyobrazić, że narządy te wciśnięte są w pancerz tkanki tłuszczowej. Żadna to przyjemność, ale zwierzę — z naszej winy — musi cierpieć. Tym gorzej, że zwierzak często waży o połowę więcej, niż powinien. To straszne! Najgorzej ze zwierzakami postępują babcie. One mają potrzebę dbania o wnuki. I pupile są właśnie takimi „zastępczymi” wnukami. Myślą: niech je. Skoro ma apetyt, to jest zdrowy.

Jak odchudzić zwierzaka?

— Oczywiście dawać mu mniej jedzenia i umożliwić ruch. Zwierzak musi spalić to, co zjadł. I co najważniejsze — należy karmić zwierzęta raz dziennie. Ale nie raz dziennie przez każdego domownika! Trzeba też ograniczyć częstowanie ludzkim smakołykami. Zwierzak powinien mieć i swoją miskę, i swoje jedzenie.


Ile powinien ważyć twój pies?
Ile powinien ważyć twój kot?

1 komentarz:

  1. cóż za bezduszny weterynarz! proszącym psim oczkom jeszcze nikt się nie oparł (przynajmniej w moim domu, a już zwłaszcza, kiedy przyjedzie babcia z zapasami jedzenia na miesiąc, chętna, żeby się ze wszystkimi, po równo, podzielić, z psem także! :D

    nadwaga u psów to faktycznie spory problem. ostatnio dużo się o tym mówi. moja spanielka też ma zalecone zrzucić kilka kilogramów.
    w Olsztynie jest o tyle dobrze, że dużo w nim parków i lasów, żeby wybrać się z czworonogiem na spacer. gorzej zapewne z czasem...

    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń