sobota, 20 lutego 2010

Rzecz o czterech literach

Podobno życie jest jak papier toaletowy. Do dupy. Ale czy zawsze?


Lubię ludzkie pomysły, analizy i absurdy. Pewnie biorą się z nudy. Z nudy często też grzebie się w internecie.

Dostałam mailem wesoły wywód. I oto słów kilka na temat pewnej części ciała:

Dupę wynalazł uczony radziecki Wołow. Dlatego mówimy: "dupa Wołowa". Inni twierdzą, że dupę wynalazła Marynia. Ci z kolei rozmawiają o dupie Maryni.

Dupa pełni ważną rolę w ruchu obrotowym. Wszystko kręci się wokół dupy. Dupa służy również do przekazywania zdecydowanych sygnałów niewerbalnych. Dobrze wymierzony, solidny kopniak w dupę jest wyrażeniem uczuć negatywnych wobec adresata takiego gestu. Dupie można również przekazać emocje pozytywne, np. całując kogoś w dupę. Dupa może spełniać też rolę lizaka. Szczęśliwie nie wszyscy są dupolizami.

Uniwersalność dupy nie kończy się na tym, jest ona bowiem zadziwiająco skutecznym pojemnikiem: w dupie można mieć całe osoby, a nawet społeczności. Dupa służy nieraz jako etalon: wiele rzeczy jest do dupy, tym samym dupa spełnia rolę uniwersalnego wzorca porównawczego.

W dupę (lub po dupie) można również dostać. Czynność ta umacnia więzi emocjonalne między rodzicami i dziećmi. Prócz tego, dupa spełnia rolę siedziska, powiadamy bowiem: "siadaj na dupie", często z dodatkiem poleceń uzupełniających, jak np. "[...] i siedź cicho".

Określenie "dawać (dać) dupy" funkcjonuje w dwóch znaczeniach: erotycznym i wartościującym, jednak "ściągnąć kogoś z dupy" tylko w tym pierwszym. Można również chronić swoją (lub czyjąś) dupę, co kolejny raz potwierdza ważność dupy w otaczającym nas świecie.

"Zabrać się do czegoś od dupy strony" oznacza podejście niewłaściwe, od końca. Dupa funkcjonuje tu jako synonim odwrotności. Dupa pełni również rolę uchwytu, można bowiem trzymać się czyjejś dupy. Określenie to nie oznacza braku równowagi, ale samodzielności.

A co oznacza określenie „w dupę jeża”? Kto wie, niech napisze!

2 komentarze:

 1. Fraza używana podczas zbulwersowania lub podekscytowania jakąś sytuacją. Zastępuje słowa: O kurwa! Japierdole! Ja cię nie mogę...

  A: Pragnę pana poinformować, że urodziła się panu córka.
  B: W dupę jeża, chciałem syna. :(

  OdpowiedzUsuń
 2. Bogactwo pojemności słowa dupa jest nie pojętę. Posiada znaczą ilość znaczeń, w wielu kontekstach można go stosować nawet w geście protestu.

  Nadal to jednak słowo wulgarne chociaż zastanawiam sie czy nie jest ono słowem nacechowanym wulgarnie przez kulturę w której żyjemy:)

  OdpowiedzUsuń