środa, 22 grudnia 2010

Uwaga, leci sopel!

Wyglądają pięknie, ale są szalenie niebezpieczne. Czapki z głów przed soplami? Prędzej kaski włóż! Idzie odwilż, sople spadają jak grom z jasnego nieba. A są miejsca, gdzie jest na to przyzwolenie…


Piękne i przerażające! Zwisają z dachów, z latarni i Bóg wie z czego jeszcze. Widzę ich w Olsztynie całą masę i aż mnie krew zalewa. Temperatura coraz bliżej zera, a sople coraz bliżej ziemi. Aż strach pomyśleć, gdy przyjdą takie roztopy, że sople będą spadać jeden po drugim. Jeśli wbiją się w chodnik, żaden problem. A co, jeśli akurat w pobliżu będzie szedł człowiek?

Na temat sopli rozmawiałam ze znajomym, który widział sopla-mordercę. Kiedy był mały, sopel spadł na idącego przed nim mężczyznę. Miałam ciary, gdy opowiadał, co widział:
— Idzie człowiek, nagle w niego sopel łup, on spokojnie na kolanka i… nawet nic nie poczuł. A sopel wszedł w niego jak w kreskówkach — po prostu nóż w maśle.

Bez komentarza. Minuta ciszy.

Zadziwiają mnie sople w Szpitalu Uniwersyteckim w Olsztynie. Wiszą na latarni (co widać na załączonym obrazku), tuż nad chodnikiem przy przychodni. A tędy chodzą ludzie! Sople wiszą już od kilkunastu dni i nikt ich nie zauważa. Właściwie każdy je widzi, ale nikt nie zwraca na nie uwagi. Ot,są atrakcją turystyczną. Prawie jak rekiny w Egipcie

A może szpital podchodzi do sprawy sopli inaczej? Jeśli spadną, pomoc przyjdzie błyskawicznie — szpital jest przecież pełen specjalistów. Sopel szybko się roztopi... A i studenci medycyny dowiedzą się, że sopel nie jest przyjacielem człowieka. Będzie to też gratka dla fizyków.

Czterokilogramowy sopel spadający z 15-metrowej wysokości uderza o chodnik z prędkością 17 metrów na sekundę. Czyli około 60 kilometrów na godzinę. W momencie zderzenia z ziemią ma energię kinetyczną na poziomie około 550 dżuli. Czy to dużo? Dla porównania, jeśli chciałbym kupić sobie wiatrówkę, a nie miał pozwolenia na broń, musiałbym zawęzić swój wybór do tych o energii wylotowej pocisku nie większej niż 17 dżuli. Hełm budowlany wytrzymuje energię uderzenia do 50 dżuli. Później pęka.
(Spadające z dachów sople lodu jak strzały z pistoletu)

Obowiązek usunięcia sopli spoczywa na dozorcach, a za jego niedopełnienie grozi 500-złotowy mandat. A ile jest warte ludzkie życie?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz